60. Szkoła Matematyki Poglądowej

„Błędy, iluzje, oszustwa”

2019-08-23 – 2019-08-27, Wola Ducka k. Warszawy


Program

23 sierpnia 2019, piątek

09:00 Marek Kordos, Kształcący błąd
10:00 Andrzej Dąbrowski, Iluzje determinizmu
11:15 Joanna Jaszuńska, Przestrzenne niespodzianki
12:15 Zbigniew Marciniak, Liczby idealne
16:15 Krzysztof Ciesielski, Bis!
17:15 Andrzej Grzesik, Matematyczne sztuczki i oszustwa w kasynie
19:30 Małgorzata Misztal, Konkurs jubileuszowy
19:30 Wiktor Bartol, Andrzej Dąbrowski, Zdzisław Pogoda, Starsi Panowie Trzej (p)o sześćdziesiątce

24 sierpnia 2019, sobota

09:00 Piotr Fronczak, Odczyt Laureata Medalu Filca
10:00 Adam Gregosiewicz, Jak Fermat nawet Wielkim Matematykom rzucał kłody pod nogi
11:15 Anna Gierzkiewicz-Pieniążek, Fałszywe dowody hipotezy Poincarego i co z nich wynikło
12:15 Michał Skrzypczak, Musimy wiedzieć. Ale czy będziemy wiedzieć?
16:15 Marcin Zygmunt, Jak ograć (kiepskiego) matematyka, czyli paradoks Parrondo
17:15 Grzegorz Szulik, To nie jest normalne, panie Bachelier!

25 sierpnia 2019, niedziela

11:15 Krzysztof Pawłowski, Kwantowe pomyłki Bosego i Einsteina
12:15 Grzegorz Łach, Kręcenie lodów z entropią resztkową
16:15 Szymon Charzyński, Co to jest "dowód" w fizyce?
17:15 Iwona Szatkowska, Czy można wierzyć zmysłom?
19:30 Andrzej Silczuk, Kłamstwo, konfabulacje, pomyłki, a psychopatologia dorosłych. Czy człowiek jest uzależniony od kłamania?

26 sierpnia 2019, poniedziałek

09:00 Krzysztof Rudaś, Czy witaminy leczą raka? – oszustwa w modelowaniu przyczynowości
10:00 Magdalena Szymkowiak, Długo czy intensywnie?
11:15 Tomasz Burzykowski, Statystyczne wykrywanie fałszerstw danych
12:15 Jacek Koronacki, Analiza danych o wielkim wymiarze: eksploracja czy wnioskowanie, słowo o iluzjach neo-darwinizmu
16:15 Wojciech Zieliński, Kilka uwag o przedziałach ufności
17:15 Przemysław Grzegorzewski, O Baronie Munchausenie, statystyce i mieszaniu herbaty
19:30 Renata Jurasińska, Konkurs na wzorowego słuchacza

27 sierpnia 2019, wtorek

09:00 Elżbieta Ratajczyk, Zagrajmy w otwarte karty
10:00 Łukasz Bożyk, Blefy olimpijskie
11:15 Grzegorz Kosiorowski, Geometria – wróg demokracji
12:15 Wiktor Parol, Matematyka, na szczęście...

Uczestnicy

  1. Wiktor Bartol
  2. Paweł Bieliński
  3. Łukasz Błaszczyk
  4. Łukasz Bożyk
  5. Tomasz Burzykowski
  6. Rafał Bystrzycki
  7. Bartłomiej Bzdęga
  8. Szymon Charzyński
  9. Krzysztof Ciesielski
  10. Andrzej Dąbrowski
  11. Adam Dzedzej
  12. Piotr Fronczak
  13. Anna Gierzkiewicz-Pieniążek
  14. Adam Gregosiewicz
  15. Jarosław Grytczuk
  16. Przemysław Grzegorzewski
  17. Andrzej Grzesik
  18. Mirosław Jakubiak
  19. Małgorzata Jastrzębska
  20. Joanna Jaszuńska
  21. Renata Jurasińska
  22. Magdalena Kapustka
  23. Adrian Karpowicz
  24. Przemysław Kiciak
  25. Małgorzata Komisarska
  26. Andrzej Komisarski
  27. Krystyna Kordos
  28. Marek Kordos
  29. Paweł Kornacki
  30. Jacek Koronacki
  31. Grzegorz Kosiorowski
  32. Jakub Kosterna
  33. Iben Levin
  34. Grzegorz Łach
  35. Kamila Łyczek
  36. Zbigniew Marciniak
  37. Tomasz Marnik
  38. Małgorzata Misztal
  39. Bolesław Mokrski
  40. Aleksandra Mysiak
  41. Agnieszka Niedziałkowska
  42. Wiktor Parol
  43. Bartłomiej Pawlik
  44. Krzysztof Pawłowski
  45. Krzysztof Piejko
  46. Kuba Pochrybniak
  47. Zdzisław Pogoda
  48. Agnieszka Prusińska
  49. Mirosław Pryszczepko
  50. Elżbieta Ratajczyk
  51. Krzysztof Rudaś
  52. Patrycja Rychlewicz
  53. Andrzej Silczuk
  54. Michał Skrzypczak
  55. Janusz Sokół
  56. Adrian Startek
  57. Rajmund Stasiewicz
  58. Iwona Szatkowska
  59. Anna Szpila
  60. Grzegorz Szulik
  61. Magdalena Szymkowiak
  62. Jacek Tomaszewski
  63. Edyta Trybucka
  64. Bronisław Wajnryb
  65. Marta Więcławska
  66. Tymoteusz Zdunek
  67. Wojciech Zieliński
  68. Marcin Zygmunt