58. Szkoła Matematyki Poglądowej

„Analogie”

2018-08-24 – 2018-08-28, Wola Ducka k. Warszawy


Program

24 sierpnia 2018, piątek

09:00 Tomasz Łuczak, Odczyt Laureata Medalu Filca 56.SMP: O złożoności obiektów matematycznych - muzyczne analogie
10:00 Marcin Kulczycki, Trzeci wymiar, czwarty wymiar...
11:15 Grzegorz Kosiorowski, Różne strony jednostronnej wstęgi
12:15 Andrzej Czarnecki, Rachunek różniczkowy funktorów
16:15 Piotr Maćkowiak, Gra w (wielo)kolorowanie sympleksów
17:15 Magdalena Nowak, Iteracje, czyli o tym jak rosną fraktale
19:30 Paweł Morawiecki, W luźnej analogii do ludzkiego mózgu - sztuczne sieci neuronowe

25 sierpnia 2018, sobota

09:00 Bartłomiej Bzdęga, Zbiory wolne od trójwyrazowych postępów arytmetycznych
10:00 Antoni Augustynowicz, Liczby zespolone w geometrii
11:15 Adam Dzedzej, Liczby nadrzeczywiste i gry Hackenbusha
12:15 Karol Gierszewski, Grupa klas
16:15 Rafał Bystrzycki, Rozkład liczb na czynniki pierwsze, a rozkład permutacji na cykle

26 sierpnia 2018, niedziela

11:15 Marek Kordos, Knuth, Sumerowie i AI, czyli rywalizacja empirii z dedukcją
12:15 Janusz Majcherek, Czy innych możemy zrozumieć?
16:15 Jerzy Dzik, Konwergencja w ewolucji organizmów
17:15 Szymon Charzyński, Wariacje pomogą każdemu
19:30 Łukasz Dębowski, W analogii do języka naturalnego, czyli twierdzenie o faktach i słowach dla procesów stacjonarnych

27 sierpnia 2018, poniedziałek

09:00 Zbigniew Semadeni, Teoria Kategorii - wychodzenie poza analogie
10:00 Grzegorz Łukaszewicz, Analogie między hydrodynamiką a elektromagnetyzmem
11:15 Adam Gregosiewicz, O nieprzemienności dodawania, czyli jak Riemann sumy dodawał
12:15 Marta Tyran-Kamińska, Analogie w modelach ekspresji genów
16:15 Marek Galewski, Globalna odwracalność odwzorowań: od prostej rzeczywistej do przestrzeni Banacha
17:15 Andrzej Komisarski, Ciepło, zimno, wartości oczekiwane i ubezpieczenia
19:30 Konkurs na wzorowego słuchacza

28 sierpnia 2018, wtorek

09:00 Jarosław Grytczuk, Czułe słówka
10:00 Barbara Roszkowska-Lech, Matematyka gry SET
11:15 Joanna Jaszuńska, Odczyt Laureatki Medalu Filca 57.SMP: Pomieszanie z poplątaniem

Uczestnicy

  1. Antoni Augustynowicz
  2. Paweł Bieliński
  3. Łukasz Błaszczyk
  4. Adam Bobrowski
  5. Rafał Bystrzycki
  6. Bartłomiej Bzdęga
  7. Szymon Charzyński
  8. Andrzej Czarnecki
  9. Paulina Czubaj
  10. Łukasz Dębowski
  11. Adam Dzedzej
  12. Jerzy Dzik
  13. Marcin Galas
  14. Marek Galewski
  15. Karol Gierszewski
  16. Kamil Gmiterek
  17. Adam Gregosiewicz
  18. Jarosław Grytczuk
  19. Stanisław Gutowski
  20. Mirosław Jakubiak
  21. Małgorzata Jastrzębska
  22. Joanna Jaszuńska
  23. Renata Jurasińska
  24. Urszula Kalita
  25. Andrzej Komisarski
  26. Krystyna Kordos
  27. Marek Kordos
  28. Grzegorz Kosiorowski
  29. Tadeusz Krauze
  30. Adam Krupowies
  31. Marcin Kulczycki
  32. Jarosław Łazuka
  33. Tomasz Łuczak
  34. Grzegorz Łukaszewicz
  35. Piotr Maćkowiak
  36. Janusz Majcherek
  37. Patryk Michel
  38. Małgorzata Misztal
  39. Bolesław Mokrski
  40. Paweł Morawiecki
  41. Agnieszka Niedziałkowska
  42. Magdalena Nowak
  43. Błażej Pałkus
  44. Krzysztof Piejko
  45. Mateusz Pieszczek
  46. Agnieszka Prusińska
  47. Barbara Roszkowska-Lech
  48. Piotr Rutkowski
  49. Zbigniew Semadeni
  50. Monika Skóra
  51. Michał Skrzypczak
  52. Janusz Sokół
  53. Janusz Szmidt
  54. Marta Tyran-Kamińska
  55. Bronisław Wajnryb
  56. Marta Więcławska
  57. Kamila Winnicka
  58. Aleksandra Zdunek

Medale